ZÁZEMÍ PRO VÝUKU A VÝZKUM

Prostorové kapacity laboratoří
Ústav disponuje prostorami dvou laboratoří (strojnická v přízemí a ergonomická v 2. p. budovy LDF), ve kterých jsou umístěny různé přístroje, použitelné vesměs i v externím prostředí, což je důležité s ohledem na charakter sledovaných objektů – zpravidla mobilních strojů. Laboratoře slouží jak pro výzkumné, tak i pedagogické účely. O využívání strojnické laboratoře v přízemí budovy LDF se ústav LDT již více let podílí s ústavem základního zpracování dřeva, který zejména využívá zde umístěný stejnosměrný dynamometr. Ve strojnické laboratoři je také umístěna rozsáhlá kolekce motorových pil reprezentující jednotlivé vývojové etapy. Jako laboratorní prostor příležitostně slouží i víceúčelová cvičebna spojená s kovoobráběcí dílnou (viz dále).

V současnosti se připravuje revitalizace prostor ergonomické laboratoře. V rámci rozvoje ergonomie jako oboru plánuje ústav lesnické a dřevařské techniky výraznou modernizaci této ergonomické laboratoře (cvičebny) a pořízení nových mobilních přístrojových metod a technik, které najdou uplatnění nejen v pedagogické činnosti, ale také v laboratorním a především terénním výzkumu. Inovace ergonomie bude také v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci posílena o vzájemnou výzkumnou spolupráci s japonskými odborníky na bezpečnostní signální zařízení z lesnické fakulty univerzity v Matsuyamě a se slovinskými odborníky z biotechnické fakulty univerzity v Lublani.

Možno říci zárodkem budoucí laboratoře bioenergetiky jsou prostory, vyčleněné v prostoru areálu v Útěchově, do kterého jsou umístěny některé stroje pro zpracování dendromasy. Tyto prostory budou revitalizovány, aby splnily plnohodnotně očekávanou roli. Samotné přístrojové a strojní vybavení, nutné k zahájení provozu cvičební laboratoře, jsou k dispozici a lze je dobře využít v současné podobě. Pro studenty bude mít tato laboratoř zásadní význam, neboť jim umožní prakticky demonstrovat některá témata z oblasti energetických zdrojů na bázi dendromasy, realizovat praktická cvičení a provádět i výzkumné experimenty.

Učebny spravované ústavem

Ústav spravuje dvě učebny zařazované do rozvrhu: B04 v přízemí budovy LDF a B23 ve 2. patře budovy lDF. Obě učebny byly nedávno rekonstruovány, jsou vybaveny standardní didaktickou technikou (dataprojektor, stolní počítač), učebna B04 je vybavena interaktivní tabulí.

Ústav dále disponuje výše zmíněnou ergonomickou laboratoří (cvičebnou) ve 2. patře budovy lDF, která je využívána pro výuku i pro výzkumné experimenty.

V přízemí ústavu se nachází specializovaná víceúčelová cvičebna spojená s kovoobráběcí dílnou. Tyto prostory jsou využívány pro výuku předmětů vyučovaných jak ústavem LDT, tak i ústavem základního zpracování dřeva. Cvičebna vznikla rekonstrukcí stávající morálně zastaralé cvičebny v roce 2014 a stala se moderní víceúčelovou prostorou s flexibilním uspořádáním nábytku, umožňující výrazně zlepšit a rozšířit možnosti pro výuku studentů. V současnosti nabývá tato cvičebna významnou roli při výuce arboristických předmětů, zejména Stromolezení, k čemuž ústav disponuje rozsáhlým a plnohodnotným souborem prostředků.

Prostorami, využívanými pro praktickou výuku studentů ve vybraných předmětech, jsou cvičebna měřicích a řídicích systémů harvestoru a cvičebna simulátoru harvestoru a forwarderu, umístěné v přízemí budovy LDF. Tyto cvičebny jsou vybaveny progresivním zařízením, pořízeným z projektů FRVŠ, resp OPVK – Techdrev, a poskytují studentům možnost pomocí moderních přístrojů nejen poznat principy činnosti řídicích a měřicích systémů, nýbrž i zvládnout základní ovládání harvestoru i forwarderu v různých simulovaných podmínkách.

Pro úplnost uvádíme, že ústav disponuje i tradičním prostorem univerzitního pracoviště, tj. dílčí knihovnou. Knihovna obsahuje cenný soubor několika set specializovaných knih, časopisů, závěrečných prací studentů a jiných materiálů a stále doplňována o nové publikace (z nichž mnohé jsou svěřeny pro přímou potřebu pracovníkům ústavu a jsou umístěny v příručních knihovnách v jejich pracovnách). I tento prostor, vedle svého základního poslání, slouží k potřebám výuky, a to zejména jako vyhledávaná místnost pro závěrečné zkoušky studentů.

Seznam přístrojového vybavení

• Souprava měřících přístrojů GMT 221 pro měření CO2
  • Přenosný přístroj na měření CO2
  • Laser. dálkoměr DISTO+kabel
  • Dálkoměr laser BUSHNELL 5
  • Měřicí přístroj obsahu CO
  • Náhradní sonda snímání CO
  • Sada pro automat. registr.
  • Měřicí přístroj SP+přísluš.
  • Přístroj na měření půdní vlhkosti
  • Automatický dendrometr
  • Usměrňovač svářecí
  • Zkušební stanice
  • Mag.analyzator část.
  • El. generator s benzin. motorem
  • Svářecí souprava Automig
  • Měřící systém hydraulický
  • Diagnostický přístroj EAS
  • Stend LSP 01
  • Multifunkční stanice MFSL
  • Hydraulický lis ruční
  • Převodovka ALBOX
  • Váha Acculab ATL-224_V
  • Pec laboratorní kruhová
  • Granulační linka ATL-224-V
  • Řezací šrotovník RS650
  • PelTest s přísluš. MGL 200
  • Lineární zař. vč. přísl RS650
  • Váha můstková
  • Laboratorní lis RSO
  • Lisovací matrice 32
  • Bruska TORMEK T-7+přísl.
  • Měřič půdní vlhkosti DELTA-T DEVICES s přísl. HH2
  • Přístroj EIJKELKAMP pro měření smykového tření půdy